יום העצמאות תשפ"ב

שותפים וחברים יקרים,

אנו חוגגים 74 שנות עצמאות למדינת ישראל בתחושת גאווה ועשייה רבה. לאורך השנים פעלנו בקרן רש"י לקידום הנושאים הבוערים שעמדו בפני החברה הישראלית. אחד הנושאים האסטרטגיים בהם הקרן ממקדת כעת את השקעתה הוא תחום התעסוקה, המקבל משמעות מיוחדת בהקשר של יום העצמאות. תעסוקה כמפתח מרכזי לחיים בכבוד וברווחה, למימוש עצמי, וכבסיס לעצמאות ארוכת-טווח הנשענת על חוסן כלכלי וחברתי, הן של הפרט והמשפחה והן של ישראל כמדינה.

המשק הישראלי אומנם הראה כושר התאוששות מרשים בשנה החולפת, אבל קיים סיכון ממשי להתרחבות הפערים החברתיים-כלכליים בעקבות משבר הקורונה.

כחלק ממשימתה המרכזית של הקרן לקידום מוביליות חברתית, אנו רואים דחיפות במניעת הפיכתו של דור הצעירים ל"דור אבוד" ובשילוב מיטבי בתעסוקה של כל חלקי החברה הישראלית.

למרות מורכבותו של האתגר, אנו משוכנעים כי בכוחות משותפים נוכל ליצור הזדמנויות עבור צעירי וצעירות הפריפריה ואוכלוסיות פגיעות נוספות, שיעשירו ויגוונו את עתודת ההון האנושי שישראל זקוקה לו כל כך.

חג עצמאות שמח, בריאות ונחת לכם וליקיריכם ולכל בית ישראל!

שאול שני
יו״ר
פרנסואה לוואן
נשיא
מיכל כהן
מנכ״לית

מושיטים יד לעולי אוקראינה

בעקבות הלחימה ומשבר הפליטים באוקראינה, קרן רש"י והעמותות החברות שלה התגייסו לסייע לעולים שהגיעו לארץ לאחר שנעקרו מבתיהם, הן במתן מענה לצרכים מידיים והן בהסתכלות קדימה. הפעילות נעשית בשיתוף עם משרד הקליטה והסוכנות היהודית.
בית יציב בבאר שבע קלט בבית ההארחה שלו כ-50 עולים עם ילדיהם וערך עבורם סדר פסח קבוצתי, כמו גם קייטנה מדעית לילדים.
עמותת גבהים מעניקה לעולים מאוקראינה ומרוסיה ליווי וסיוע פרטני לצד הרצאות וסדנאות בשפה הרוסית בנושאים כגון: חינוך, בריאות, תעסוקה, מיצוי זכויות ועוד. בהמשך, העמותה תקיים יריד תעסוקה נרחב למען מי שירצו להשתקע בארץ.
נציגות הנוער של מרכז מעשה הצטרפו למשלחת סיוע של קק"ל והתנדבו בקליטת פליטים אוקראינים.
בנוסף לפעילות בישראל, קרן רש"י הצטרפה למגבית מיוחדת ביוזמת רשת התורמים JFN והפדרציה של ניו יורק לתמיכה בקהילה היהודית באוקראינה עצמה ובמתנדבים המסייעים לפליטים במדינות שכנות.

תעסוקה במוקד

הקרן ממשיכה למקד את משאביה ומאמציה במספר תחומים נדרשים שיבטיחו את החוסן החברתי של ישראל: חינוך – בדגש על חינוך היברידי ומיומנויות המאה ה-21; חיזוק קהילות ורשויות מקומיות; מניעה וטיפול באלימות במשפחה, ושילוב אוכלוסיות מודרות בתעסוקה מקדמת.

פעילותנו בתחום התעסוקה נועדה להזניק קדימה את מי שלא היו להם די הזדמנויות בסביבה בה גדלו, ולאפשר להם לגשר על פערי המיומנויות שצברו. אנחנו מתמקדים בפיתוח שירותים ותשתיות יחד עם המדינה ושותפים נוספים, לטובת צמצום הפערים ומיצוי היכולות באמצעות הכשרה תעסוקתית או לימודים אקדמיים, בהתאם לצרכי עולם העבודה המשתנה.

קבלו הצצה למספר מיזמי תעסוקה של קרן רש"י ושותפיה:

שירות התעסוקה, משרד הרווחה והביטחון החברתי, קרן סאמיס, גוגל, סיסקו, ציונט, Startline

תשתית יישובית ואזורית לקידום תעסוקה מיטבית בפריפריה.

"הצטרפנו לפרויקט כשמטרתנו העיקרית הייתה לקבל סיוע במציאת כוח אדם איכותי ושיבוצו בחברה. כמות ואיכות הפניות שקיבלנו באמצעות התוכנית עלו על חברות ההשמה הפרטיות איתן אנו עובדים. היתרון הבולט היה ההיכרות של המגייסים עם השטח שמנעה שליחת מועמדים לא מתאימים. אנחנו בהחלט שבעי רצון מהפרויקט ומשיתוף הפעולה המוצלח עם עיריית קרית שמונה."

יהונתן ביטון, מייסד ומנכ"ל טכנולוגי
של חברת הסטארט-אפ Copyleaks

"הצטרפנו לפרויקט כשמטרתנו העיקרית הייתה לקבל סיוע במציאת כוח אדם איכותי ושיבוצו בחברה. כמות ... קראו עוד

"זה מיזם מדהים שמייצר אקוסיסטם מאד מיוחד, תרבות של שיתופי פעולה בין תושבים לבעלי עסקים, קהילה שלמה שעוסקת ביזמות ויצירה. כך מתהווה מוקד משיכה מאד משמעותי שמשפיע על הצלחת האזור."

דימיטרי אפרצ'ב,
ראש המועצה המקומית קצרין

קראו עוד >>

"זה מיזם מדהים שמייצר אקוסיסטם מאד מיוחד, תרבות של שיתופי פעולה בין תושבים לבעלי עסקים, קהיל... קראו עוד

מסלול הכשרה אינטנסיבי לעולם ההיי-טק (bootcamp) לצעירים בוגרי תכניות רשת רש"י.

אני בוגר שנת שירות של מרכז מעשה. לי ולצעירים אחרים כמוני לא תמיד ברור הכיוון בחיים, מה ואיך ללמוד. ברגע שראיתי את הפרסום על התכנית התרגשתי, הרגשתי שזאת הזדמנות מצוינת עבורי. זה מדהים שארגון הבוגרים מייצר מענים, הזדמנויות והכשרות רלוונטיות ומקדמות להשתלבות בשוק התעסוקה."

יושר סירמקש

אני בוגר שנת שירות של מרכז מעשה. לי ולצעירים אחרים כמוני לא תמיד ברור הכיוון בחיים, מה ואיך ללמוד... קראו עוד

קידום נשים נפגעות אלימות במשפחה לעצמאות כלכלית דרך השתלבות בתעשיית ההיי-טק.

"סיימתי בגרות מלאה אבל לא הצלחתי להשלים תואר, והידע שלי במחשבים הסתכם בתוכנת word. למרות זאת היה לי רצון עז לנסות לעשות הסבה מקצועית לתחום הטכנולוגיה שתסייע לי גם מבחינה כלכלית. החומה שעמדה לפני היא שכר הלימוד הגבוה והפנאי ללמוד, כאשר אני עובדת 10 שעות ביום על מנת לפרנס את ילדי. גם מערכת היחסים הרומסת בה הייתי גרמה לי להאמין שאני לא טובה ולא אצליח.
תוכנית 'בדרכה' סללה לי דרך לעתיד חדש; כל שלב בתכנית הרים אותי עוד מדרגה, הרגשתי לראשונה שאני שווה משהו. לסיים את הקורס כדאטה אנליסטית עומד מעל ומעבר לכל ציפייה. הודות לתכנית אני אדם שונה היום, אני לא רק אמא לשלושה ילדים, אני הרבה יותר מזה. כיום אני מתנדבת ביוזמה עירונית קהילתית למען אנשים ונשים במעגל האלימות."
קראו עוד >>

חגית, בוגרת תכנית "בדרכה"

"סיימתי בגרות מלאה אבל לא הצלחתי להשלים תואר, והידע שלי במחשבים הסתכם בתוכנת word. למרות זאת... קראו עוד

הכשרה טכנולוגית לצעירים על פלטפורמה חדשנית המאפשרת לתקשר, ללמוד ולשתף פעולה כחלק מקהילה דיגיטלית

"בבית הספר שלי רק התלמידים המצטיינים יכלו ללמוד במגמות כמו מחשבים. יתר התלמידים בשכבה, כולל אני, הוסללו באופן אוטומטי למגמת מכונות. יום בשבוע, במקום להגיע לבית הספר, היו לוקחים אותנו למפעל ריתוך.
התכנית מעולה כי אין בפריפריה תכניות מהסוג הזה. המדריכים במכינה תומכים ומלווים אותך בכל רגע נתון. אותי ליוותה המדריכה הכי טובה שהכרתי בחיי – היא הייתה זמינה בכל שעה ביום, וחיזקה אצלי את הביטחון שאני באמת מסוגל. ללא הקורס, כנראה שהייתי עדיין מנהל מחסנים במכולת."

דור אזולאי (24) מחצור הגלילית, סיים תיכון ללא בגרות
כיום עובד כמנהל רשתות בחברת Harmonic

"בבית הספר שלי רק התלמידים המצטיינים יכלו ללמוד במגמות כמו מחשבים. יתר התלמידים בשכבה, כולל ... קראו עוד

אם לא תרדפו אחר מה שברצונכם להשיג, לעולם לא תשיגו אותו. אם לא תשאלו, התשובה לעולם תהיה לא. אם לא תצעדו קדימה, תישארו תמיד באותו המקום.
נורה רוברטס