חברות, חברים, שותפות ושותפים יקרים,

מדינת ישראל עומדת בפני מציאות מורכבת ואתגרים שלא ידענו כמוהם עד היום. מאז פרוץ המלחמה התגייסה קרן רש"י לפעולה במתכונת חירום יחד עם העמותות החברות ברשת רש"י ולצד הרשויות המקומיות.

עיקר המאמץ מופנה להתמודדות עם המשבר הנוכחי, ובפרט לסיוע למי שנפגעו ממנו ביותר – תושבי קו העימות בנגב המערבי ובגבול הצפון.

בחודשים הראשונים התמקדנו במתן מענה מיידי לצורך המרכזי – סיוע רגשי, חינוכי וחברתי לילדים ובני נוער שנאלצו לעזוב את בתיהם ושוהים במרכזי מפונים במקומות שונים בארץ.

כעת נדרש להשקיע במענים לטווח הבינוני והארוך עבור יישובי הפריפריה, במטרה להביא לשגשוג מחודש ולשיקום של נזקי המלחמה. זאת, באמצעות עבודה משותפת עם הרשויות המקומיות לבנייה וליישום של תכניות המתבססות על מנועי צמיחה מרכזיים שיאפשרו להן להרחיב את ההזדמנויות לתושבים ולהבטיח חוסן קהילתי בר-קיימא.

אנו רוצים להודות לכם, שותפינו לדרך, על האמונה בנו ועל מינוף היכולות לקדם שינוי חיובי בחברה הישראלית.

לקראת פסח נאחל חג של צמיחה מחודשת, תקווה ואופטימיות. שנדע ימים שקטים ורגועים יותר, ובשורות טובות.

שאול שני
יו״ר
פרנסואה לוואן
נשיא
מיכל כהן
מנכ״לית

פרויקט בגרויות לאומי

המלחמה טלטלה את חייהם של בני נוער שפונו את התפנו מיישובי הדרום והצפון, וגם אלה מהם שחזרו הביתה מתקשים לחזור לשגרה. כדי לעזור להם להשלים את הפערים שצברו לקראת בחינות הבגרות המתקרבות, קרן רש"י חברה ליוזמה של בנק לאומי שדרכה יוכלו לקבל תגבור לימודי – ללא עלות.

הפרויקט כולל מרתונים במרכזי לימוד ברחבי הארץ, אותם יפעיל בית יציב השייך לרשת רש"י, וכן למידה מרחוק (בזום או בווטסאפ) דרך אתר GOOL בגרויות. המרתונים יתקיימו במשך חופשת הפסח ועד תחילת יוני, וישתתפו בהם כ-3,000 תלמידי כיתות י"א-י"ב.

סופיה גלפרין, תלמידת י"ב משדרות: "לא למדתי בצורה מסודרת בחצי שנה האחרונה. עכשיו אני מגיעה ללימודים אבל המערכת משתנה משבוע לשבוע והמצב לא פשוט. התגבור בטוח יעזור לי להתקדם בחומר."

עבודה עם מפונים: כנס לאיגום ידע ותובנות

המלחמה הביאה לפינויים של למעלה מ-200,000 מתושבי הדרום והצפון, פינוי שנעשה בחופזה וללא תכנית סדורה. ארגונים רבים, וקרן רש"י ביניהם, נרתמו לסייע למשפחות המפונות. מרבית הפעילות נעשתה ביוזמת הארגונים עצמם וללא מעורבות של גורמי הממשלה.

כנס רב-מגזרי מקוון שיזמה קרן רש"י מטרתו לתעד ולשמר את הידע הרב שנצבר במהלך העבודה, מתוך ההצלחות כמו גם מן ההתמודדות עם אתגרים וחסמים. הכנס יתקיים בהשתתפות מפונים, חוקרים ואנשי מקצוע ובמתכונת של קבוצות קטנות ומונחות. איגום הידע יאפשר כבר עכשיו לשפר את המענה למפונים מהצפון שמועד חזרתם הביתה אינו ידוע, ויסייע בטיפול במצבי משבר בעתיד.

תכנון וארגון הכנס נעשה על ידי רש"י בשיתוף עם מרכז השלטון המקומי, מנהיגות אזרחית – ארגון הגג של העמותות, פורום הקרנות בישראל, המכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב ותנועה ישראלית.

מגנט לנוער

לאור הצלחתו של מרכז הנוער "המגנט" באופקים, שהוקם בשיתוף בין העירייה לקרן רש"י וחברת CISCO, אנו פועלים עם רשויות מקומיות נוספות שנפגעו במלחמה להטמעת מודל עבודה ייחודי לחיזוק החוסן האישי והחברתי בקרב בני הנוער.

המודל מתבסס על שילוב של פעילות בלתי פורמלית במערכת החינוך, הן בשעות בית הספר והן אחר הצהריים עד הערב. הפעילות תקיף מגוון תחומים – מוזיקה, ספורט, אמנות, מדעים וטכנולוגיה ועוד, ותשמש כבסיס לפיתוח מיומנויות לצד תמיכה רגשית ומפגש חברתי המחזק תחושת שייכות וזהות.

"זהו מענה משמעותי לחוויית למידה אחרת, לחשיפה לתכנים חדשים, סדנאות העצמה ומפגשי השראה. מקום קסום!" – דניאלה טפירו, מחנכת כיתה ורכזת חינוך חברתי בתיכון אמירים, אופקים

"ילדיי נהנים מאוד מההזדמנות ללמוד דברים חדשים, לפגוש חברים ולפתח את הכישורים שלהם. אני ממליצה לכולם להגיע, להתרשם ולהשתתף בפעילויות." – לירז גולן, אם לשני בני נוער מאופקים

צעד ראשון להייטק

בימים אלה יוצא לדרך פיילוט ראשון מסוגו במסגרת Pretech – מיזם לשילוב צעירים וצעירות ממגוון אוכלוסיות בעולם ההייטק באמצעות "מכינה ללימודי טק", שתקנה להם ידע ומיומנויות לקראת רכישת השכלה או הכשרה מקצועית בתחום. הפיילוט יפעל באופקים, שדרות, רהט ונצרת, ובקרב מפונים השוהים בתל אביב.

התכנית מציעה מפגש חשיפה להכרות ראשונית והשראתית עם עולם ההייטק, ואחריו מכינה דו שלבית: בשלב הראשון – היכרות רחבה יותר ורכישת מיומנויות בסיסיות תוך כדי התנסות, ובשלב השני – העמקת ההיכרות וההתנסות, צמצום פערי למידה ומיומנויות ועבודה על פרויקט אישי. בתום התהליך יקבלו אבחון תעסוקתי ותכנית אישית להמשך לימודים.

שותפים למיזם: משרד העבודה, חברת GOOGLE, קרן ביחד וקרן קראון.

עסקים למען החברה – גם בחירום

בעת הזו נוכחנו לראות הירתמות מרשימה של המגזר העסקי בישראל למען תושבים מפונים ועבור רשויות קולטות. קבלו הצצה למספר יוזמות מרגשות שנוצרו בחודשים האחרונים בשיתוף פעולה עם הקהילה העסקית של קרן רש"י.

ליאת בקייר, מנכ"לית סוכנות Goat TLV

"אני אשת תוכן דיגיטלי, מאמינה בחיבורים בין אנשים, רעיונות, יוזמות ומטרות, ומתמחה ביצירת מהלכים שיביאו לשינוי השיח הציבורי. כאמא לשלושה בנים התחברתי ל"חינוך לחיים", כי אני רואה שמערכת החינוך הפורמלית מתקשה להישאר רלוונטית ולתת לילדים את הכישורים הנדרשים כדי להתמודד עם העולם של היום.

מתוקף התשוקה והניסיון שלי, פרויקט נמ"ר – נוער מוביל רשת – הוא עבורי חלום שהתגשם. השותפות שלי בנמ"ר היא לא רק בידע המקצועי אלא גם רגשית: אני יודעת שהוא יביא לשינוי אמיתי במציאות החיים של נערים ונערות, וזה מרגש אותי."

"אני אשת תוכן דיגיטלי, מאמינה בחיבורים בין אנשים, רעיונות, יוזמות ומטרות, ומתמחה ביצירת מהלכ... קראו עוד

אודי שויקי, ארכיטקט בכיר בחברת Salesforce

"אחד הערכים שמובילים את החברה שלנו הוא נתינה והשתתפות בפעילות חברתית. בכנס "חינוך לחיים" שיזמה קרן רש"י שמעתי על האתגרים שיש בפריפריה ועל המהלך לקידום חינוך בלתי פורמלי. אני מאמין שחינוך הוא הבסיס לכל דבר בחיים, והרגשתי שזה המקום שלי להשפיע – כמובן  באזורי ההתמחות שלי: מערכות מידע.

אני מלווה את הפרויקט להקמת מערכת מידע ברשויות מקומיות כדי שיוכלו לחבר הזדמנויות חינוכיות עבור הילדים והנוער שלהן. המטרה היא לבנות מודל חכם ומותאם, שבסופו מגשימים חלומות של ילדים. מבחינתי זו שליחות וזה מדהים!"

"אחד הערכים שמובילים את החברה שלנו הוא נתינה והשתתפות בפעילות חברתית. בכנס "קראו עוד

מיכל מאירי ברנע, מנהלת תפעול עסקי, TeraSky

"מאז ומתמיד אני פעילה חברתית, אך זאת הפעם הראשונה שהתנדבתי במסגרת רשמית עם תכנית מסודרת. במסגרת הפעילות נוצר חיבור עם דפי גדליהו, מנהלת החינוך הקדם-יסודי בשדרות. במקצועי אני רואת חשבון, והיו לי רעיונות לתקציבים, אקסלים, תמיכה באופרציה. אך דפי בחרה לנצל את השותפות בינינו למשהו יותר גדול.

עברנו ביחד תהליך יצירתי, מלא תקווה. חיברתי אותה עם מקבילתה בתל אביב כדי ללמוד מה נדרש כדי לקדם תהליכים בשדרות, ומשם יצאנו לדרך: שינוי מבנה ארגוני, עם רוח גבית שהצלחתי להעניק וסיעור מוחות משותף. בסופו של דבר הרגשתי שאני מקבלת הרבה יותר ממה שאני נותנת, וגם זכיתי בחברה לחיים."

"מאז ומתמיד אני פעילה חברתית, אך זאת הפעם הראשונה שהתנדבתי במסגרת רשמית עם תכנית מסודרת. במס... קראו עוד