< בחזרה לבלוג

מניצוצות של הזדמנויות ללהבות של הישגים

מיכל כהן, מנכ"לית קרן רש"י
פורסם 8.3.2024 ב-N12

7 באוקטובר 2023. היום שאחריו החיים של כולנו נראים אחרת. זהו יום אחד בלוח השנה הלאומי והאישי שטלטל את כולנו בעוצמה שלא הכרנו. היום הארור הזה, שאדוותיו מלוות וילוו אותנו לתמיד, הוא היום ששינה אותנו. בטלטלה האדירה הזאת צפות ועומדות למבחן השאלות הגורליות, הסוגיות העמוקות, האמונות, דרכי המחשבה ודרכי הפעולה. על הכול אפשר וצריך לחשוב מחדש, לכל מחשבה שנזנחה ראוי לתת הזדמנות נוספת.

הדבר נכון לכל תחום מתחומי החיים. המציאות החדשה והמורכבת מחייבת את כולנו להסתכל על נשים אחרת. מתחת לפני השטח, ללא תרועת חצוצרות, השינוי מתקיים הלכה למעשה. כאילו כבשגרה, כמו היה כך תמיד. מספר עצום של נשים שיכולות להציג לכולנו סקאלה לא מוכרת של אומץ, עוצמות בלתי נתפסות של תעוזה ועוז רוח.

בראשית הפציעו פניהן של גיבורות שרק יום קודם לכן היו אלמוניות מוחלטות, כמקרים ייחודיים שיש להעניק להם תשומת לב. אט-אט הבינו כולם – הן רבות, הן נוכחות והן קריטיות בזירות מגוונות. יש להן תפקידים מכריעים בשדה הקרב ובעורף, בקו הראשון בחזית ובקו הראשון הלאומי, החברתי, המשפחתי. העיניים שלהן ראו את הנורא מכל והלב שלהן, עדיין, מאמין שיש למה ובעיקר עבור מי להילחם.

אין מקום שבו לא יצעדו נשים

קו ברור מפריד בין החיים שלנו לפני ה-7 באוקטובר ואחריו, בכל התחומים. כך גם בנושא המגדרי – התעוררנו למציאות שונה. המציאות הזאת צריכה לשטוף את כל השבילים שכיום ממעטות לצעוד בהם נשים, יהיה התירוץ אשר יהיה. בממשלה, בכנסת, במשרדי הממשלה, בהייטק, באקדמיה ובמחקר, במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. ה-7 באוקטובר על כל זוועותיו חולל שינוי תפיסתי שאף מחאה לא יכלה לחולל.

מדי שנה אנו אומרות בקול רם ונחרץ: נשים צריכות לתפוס עמדות מפתח בכל תחומי החיים. אין מקום להדרת נשים, לא ייתכן ששילוב נשים יהיה חלק מהבטחת ייצוג או אפליה מתקנת. היום אנחנו אומרות בקול שקט ובטוח – הביטו נכוחה במציאות ופשוט אל תפריעו לשינוי. הוא כבר מתרחש.

ניתן לומר בבירור, כי החיים של כולנו יהיו טובים ומוצלחים יותר אם סביב כל שולחן שבו נופלות הכרעות חשובות תשבנה נשים. קול נשי הוא לא קול חלש יותר, הוא קול אחר, קול נוסף. אם למדנו משהו, הרי זה שלפעמים הקול הנוסף הוא זה שיכול לשנות את המשוואה.

בפרפרזה על דבריה של גולדה מאיר, ראשת הממשלה הראשונה והיחידה עד כה, בהתייחסה לנשים – ואין מתאים מלייחס את דבריה לחברה הישראלית כולה – נשיג את המיטב מעצמנו על ידי שנהפוך ניצוצות קטנים של הזדמנויות ללהבות גדולות של הישגים.

08.03.2024

אולי יעניין אותך גם

08.03.2024
מניצוצות של הזדמנויות ללהבות של הישגים

החיים של כולנו יהיו טובים יותר אם סביב כל שולחן שבו נופלות הכרעות חשובות תשבנה נשים. הביטו במציאות שאחרי ה-7 באוקטובר ופשוט אל תפריעו לשינוי – הוא כבר מתרחש.

קראו עוד
03.03.2024
מנהלים בחזית החברה האזרחית

דווקא עכשיו, יש צורך קריטי בהכשרה ייעודית למנהלים שיובילו את החברה האזרחית בישראל כך שתוכל להמשיך ולשמש כעוגן של רלוונטיות והתחדשות לנוכח האתגרים החברתיים העכשוויים והעתידיים.

קראו עוד
29.02.2024
פגיעות מיניות: פצצת זמן מתקתקת

בעת האחרונה עולים סיפורים קשים ומטרידים על פגיעות מיניות המתרחשות בקרב מפונים בבתי המלון. מתן כלים להורים לזיהוי אינטראקציות מיניות בלתי מותאמות ולשיח פתוח עם ילדיהם על הנושא, יכול לסייע בשמירה על המוגנות שלהם.

קראו עוד