מקושרים

יצירת רשת ארצית של תכניות הפועלות לחיזוק ותמיכה בצעירים במצבי סיכון לקראת חיים עצמאיים באמצעות ליווי של מנטורים מתנדבים, תוך פיתוח ידע בעבודה עם צעירים מרקעים שונים.

תקופת הבגרות בהתהוות (18-26) היא תקופה קריטית בחיי האדם, בה עליו לקבל החלטות בעלות השלכה מכריעה על עתידו ללא מערכת תמיכה פורמלית ותוך חוסר וודאות. תקופה זו מציבה אתגרים לכל צעיר וצעירה, על אחת כמה וכמה למי שבאים מרקע של חוסר במשאבים אישיים וסביבתיים.

מיזם "מקושרים" מבוסס על תפיסה הרואה בקשר משמעותי ובנוכחות של אדם אחר שמקשיב, מושיט יד מכוונת ופותח את הלב, גורם חיוני המאפשר לצעיר לבנות את האמון בעצמו ובעולם שסביבו. זהו ייעודו של המנטורינג – תהליך משותף בו מבוגר בעל ניסיון חיים מלווה צעיר לתקופת זמן מוגדרת.

המיזם מעניק לצעירים ליווי של מנטורים מתנדבים מהקהילה, במטרה לחזק ולהעצים אותם כך שימשיכו את דרכם הבוגרת כאזרחים עצמאיים, פעילים ומשמעותיים. הליווי מתייחס לכלל תחומי החיים, בדגש על מתן כלים לניהול חיי היומיום, סיוע בקבלת החלטות ותמיכה רגשית. המנטורים עצמם מקבלים הכשרה והדרכה לבניית מערכת יחסים משמעותית עם הצעיר או הצעירה אותם הם מלווים.

תכנית הפיילוט, בשיתוף עם משרד הרווחה והביטחון החברתי (במסגרת יתד – התכנית הלאומית לצעירים במצבי סיכון) והרשת להתנדבות ישראלית, איגדה תכניות מנטורים מגוונות בפרישה ארצית המופעלות באמצעות עמותות ורשויות מקומיות. לאחר כשלוש שנים של הפעלה במטרה להבנות מודלים מיטביים להפעלה מקצועית וארגונית, המיזם עבר להטמעה כשירות קבוע במשרד הרווחה החל ביוני 2021.

תוצאות מצופות

תוצאות מצופות

  • הקמת רשת ארצית של מנטורים ופלטפורמה מקוונת להסדרה של תכניות מנטורינג לצעירים בסיכון
  • הנגשת מידע ופיתוח ידע בעבודה עם צעירים מקבוצות אוכלוסייה שונות
שותפים

שותפים

ממשלה | פילנתרופיה | רשויות מקומיות

קישור לאתר התכנית

קישור לאתר התכנית

למידע על "מקושרים" לחצו כאן >>

אולי יעניין אותך גם

מלגות קציר

מסלולי מלגות המעניקים תמיכה מקיפה במהלך הלימודים לתואר אקדמי ומאפשרים לאוכלוסיות מוחלשות להתגבר על חסמים כלכליים, לימודיים וחברתיים הנראים בלתי עבירים בדרך להשכלה גבוהה.

PreTech

מיזם שמטרתו להביא לגיוון והרחבת כוח האדם בתעשיית ההייטק, דרך צמצום הפער המובנה בנקודת הפתיחה של מי שאינם רואים את עצמם כבעלי פוטנציאל להיות חלק ממנה ואינם נתפשים ככאלה על ידי גופי הכשרה ומעסיקים.

מרכז יסודות

מיזם הפועל לקידום גיוון ההון האנושי בשירות הציבורי ולחיזוק האמון במערכות הציבוריות דרך הכשרה וליווי לצעירים ולצעירות להשתלבות במערכות אלה, לצד הדרכות במסגרות חינוכיות לנוער ולצעירים.