< בחזרה לבלוג

אל מול השתיקה הרועמת, נהיה אנחנו קול לנשים

מירי רוסמן, מנהלת תחום אלימות במשפחה, קרן רש"י

את יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים ב-25 בנובמבר מציינים בעולם מזה כ-40 שנה על מנת להעלות מודעות ציבורית ולהיאבק בתופעה הזו.

בכל שנה אחרת, המילים היו זורמות מהמקלדת בקלות. הרי יש עוד כל כך הרבה מה לעשות כדי להיאבק באלימות נגד נשים, ובהתאמה יש גם המון מה להגיד. אבל השנה היא לא כל שנה אחרת. השנה היא 2023, ולפני פחות מחודשיים מדינת ישראל חוותה את האסון הקשה בתולדותיה. אחד הדברים שקרו באסון הזה, הוא שאלימות כלפי נשים, שכל כך הרבה פעמים מתקיימת במחשכים – בחדרים סגורים הרחק מהעין הציבורית – נעשתה לאור יום. באופן מחריד, בלתי נתפס, בלי להסתיר ובלי לטשטש. פשוט קרתה והושארה שם, שנדע כולנו.

ועדיין, דווקא בנות הברית המובנות מאליהן, ארגוני נשים בחברה האזרחית העולמית ובאו"ם, אינם מתייצבים בסולידריות שאמורה להיות מובנת מאליה גם היא. למרות כל העדויות והמראות, הם, בכוונת זדון או בעיוורון מדהים, בוחרים לא לדעת. אילו מילים זרמו מהמקלדות של הארגונים האלה ב-25/11/23? אילו מילים לא נכתבו שם, למרבה הכאב והזעם?

אותן אקטיביסטיות ומומחיות שבשתיקתן בוגדות במפעל החיים שלהן עצמן, ממיטות בושה נוראה על ההיסטוריה של המאבק על זכויות נשים. המחשבה על הדרך שהיינו צריכים לעבור כדי להאמין לנשים, כדי להבין את התפקיד שלנו כחברה להיאבק באלימות שהן חוות, לעומת האופן בו המאמץ הזה מחולל לנגד עינינו ממש, מטלטלת.

אל מול הסירוב להישיר מבט, בואו נהיה אנחנו מבט יציב. אל מול השתיקה הרועמת, בואו נהיה אנחנו קול. נהיה קול לנשים שעדיין לא מצאו את הדרך לדבר על זה, ואולי לא ימצאו לעולם. נהיה קול לנשים שנרצחו וקולן אבד לנו. נהיה קול שיחבק ויחזק את הנשים שכן יספרו על אוקטובר 2023, וכזה שיענה לכל מי שיעז להטיל ספק בסיפור שלהן. נהיה קול רועם, שלא ניתן להתעלם ממנו, שמתעקש שיכירו בפשעים שפשעו באחיות שלנו פה. לא ניתן לעולם לעבור את ה 25 בנובמבר כאילו החודש שקדם לו לא קרה.

אנחנו גם נעשה בחירה אישית וחברתית, להיות קול חזק שנאבק תמיד את המאבק הטוב לחיים טובים ובטוחים לנשים בקהילות בהן אנו חיים, בלי יוצאות מן הכלל. קול שאומר לנשים שמתמודדות עם אלימות בבית ומחוצה לו – אנחנו רואים ורואות אתכן. אתן לא לבד. אנחנו רואות אותך גם כשאת מרגישה לבד בבית שבו את נפגעת, גם כשהמדיניות שנקבעת לא לוקחת אותך בחשבון, גם בזמן מלחמה כשהקשב הציבורי נמצא במקומות אחרים ואילו את עוברת טראומה על טראומה. ונעשה כל מה שאפשר כדי ששנת 2024 תהיה שנה של מוגנות ותקווה עבורך ועבור כל הנשים כולן. העולם יבחר את בחירותיו. עבורנו, כל אשה בישראל תהיה עולם ומלואו.

25.11.2023

אולי יעניין אותך גם

09.06.2024
אסור לוותר על הילדים

השינוי המיוחל בגיל הרך לא יוכל להתרחש ללא השקעה משמעותית בתשתיות החברתיות בישראל, הכרוכה בשינויי מדיניות – תקציבים, חקיקה וכוח אדם איכותי לטובת ילדים ומשפחותיהם.

קראו עוד
08.03.2024
מניצוצות של הזדמנויות ללהבות של הישגים

החיים של כולנו יהיו טובים יותר אם סביב כל שולחן שבו נופלות הכרעות חשובות תשבנה נשים. הביטו במציאות שאחרי ה-7 באוקטובר ופשוט אל תפריעו לשינוי – הוא כבר מתרחש.

קראו עוד
03.03.2024
מנהלים בחזית החברה האזרחית

דווקא עכשיו, יש צורך קריטי בהכשרה ייעודית למנהלים שיובילו את החברה האזרחית בישראל כך שתוכל להמשיך ולשמש כעוגן של רלוונטיות והתחדשות לנוכח האתגרים החברתיים העכשוויים והעתידיים.

קראו עוד