< בחזרה לבלוג

מנהלים בחזית החברה האזרחית

הדס לוי ביליג, מנהלת מיזמי מו"פ בקרן רש"י

החברה הישראלית נמצאת בתחילתה של התאוששות בעקבות מתקפת הטרור בשבעה באוקטובר ופרוץ המלחמה, לצד חיפוש דרך. במצב החירום נדרשה פעולה מהירה וגמישה, ועל כן החברה האזרחית התגלתה במלוא הרלוונטיות שלה. היא הצליחה למלא במהירות "ואקום" שנוצר, יצרה מענים חדשים ומותאמים, ובעיקר מילאה תפקיד קריטי כפלטפורמה ליוזמה ולרוח ההתנדבות עם פרוץ המלחמה האכזרית שנכפתה עלינו.

עוד טרם המלחמה, קרן רש"י החליטה, כחלק מן האסטרטגיה שלה לשנים הבאות, לפתח ערוץ השפעה של "סוכני שינוי" בשדה החברתי. החלטה זו קיבלה משנה תוקף בעקבות המלחמה.

דווקא עכשיו, בתוך התקופה הקשה והכואבת הזו, החברה האזרחית בישראל זקוקה למנהיגים ולמנהלים שיובילו אותה כך שתוכל להמשיך ולשמש כעוגן של רלוונטיות והתחדשות לנוכח האתגרים החברתיים העכשוויים והעתידיים.

בפועל, המשמעות היא שגם בתקופה מורכבת כזו עלינו להכשיר ולפתח מנהלים ומנהלות, משום שהם אלה הנמצאים בחזית העשייה ומתמודדים עם קשיים בניהול במצב של חוסר וודאות מתמשך. למעשה מתחדדת ההבנה שמנהל, מעבר להיותו איש מקצוע ומומחה בתחומו, הוא המנוע ליצירת האימפקט הרחב ביותר ולהשגת מטרות הארגון. בימים אלה, תפקידו כמנהל אף מתרחב והוא נמצא אחראי במידה רבה גם לרווחת עובדיו במעגלים השונים.

הכשרה מתקדמת למנהלים?

הכשרה ייעודית למנהלים בשדה החברתי היא דבר שיש בו צורך קריטי. מנהל או מנהלת במגזר החברתי צריכים קודם כל לתת לעצמם תשובה לשאלה "למה": מה מניע אותי כשאני קם.ה והולך.ת לעבודה, למה בחרתי לעבוד במגזר החברתי ומה המשמעות של התפקיד עבורי? הוא או היא זקוקים לזהות מקצועית ברורה, עם עמוד שדרה שמסביר את המהות שלהם: למה אני פה? מה אני צריך.ה לעשות? ואיך אני יכול.ה לשנות? הזהות תקנה להם בטחון ניהולי כדי להצליח להוביל את השינוי מבלי להישבר בדרך. מדובר בתהליך אימון ספירלי ומתמשך, אשר יחזק את "השרירים הניהוליים" הרלוונטיים.

בנוסף, מנהלים זקוקים לכלים להובלת שינוי: יכולת לזהות ולנתח את המרחב הקיים, והבנה שכדי להצליח לחולל שינוי צריך לייצר מרחב הסתגלות, לדאוג לבעלי העניין, ולבנות תכנית עבודה הפורטת את התהליך לצעדים קטנים.

תכנית ראשית לניהול ומנהיגות הינה יוזמה ייחודית של קרן רש"י שמכוונת לקידום ולטיפוח סוכני שינוי במגזר החברתי. זוהי תכנית הכשרה מתקדמת למנהלים ומנהלות שמטרתה לאפשר להם לפתח, להדריך ולייצר סביבה תומכת בה יוכלו להמשיך ולהתמקצע מול האתגרים המקצועיים העולים באופן מתמיד מתוקף תפקידם. תכנית ההכשרה משלבת אלמנטים מדיסציפלינות שונות וחדשניות שנועדו לחזק מנהלים ומנהיגים מהמגזר החברתי על מנת שיוכלו להנהיג ולהוביל מתוך תפיסה ערכית מבוססת, בביטחון ניהולי ובזהות מקצועית ברורה.

03.03.2024

אולי יעניין אותך גם

26.06.2024
השנה שצריכה ללמד אותנו לחשוב מחדש על חינוך

בסיומה של שנת לימודים מורכבת, מטרות מערכת החינוך צריכות להיכתב מחדש: בראשן לא יעמדו הישגים לימודיים, אלא מדדים ערכיים וחברתיים ויצירת כלים להתמודדות עם טראומה ופוסט טראומה.

קראו עוד
09.06.2024
אסור לוותר על הילדים

השינוי המיוחל בגיל הרך לא יוכל להתרחש ללא השקעה משמעותית בתשתיות החברתיות בישראל, הכרוכה בשינויי מדיניות – תקציבים, חקיקה וכוח אדם איכותי לטובת ילדים ומשפחותיהם.

קראו עוד
08.03.2024
מניצוצות של הזדמנויות ללהבות של הישגים

החיים של כולנו יהיו טובים יותר אם סביב כל שולחן שבו נופלות הכרעות חשובות תשבנה נשים. הביטו במציאות שאחרי ה-7 באוקטובר ופשוט אל תפריעו לשינוי – הוא כבר מתרחש.

קראו עוד