< בחזרה לבלוג

לרשויות המקומיות חשיבות עצומה – והמלחמה הוכיחה זאת

נתנאל טויטו, מנהל תחום רשויות מקומיות בקרן רש"י
פורסם בוואלה 26.2.2024

המציאות הקשה שבה מצויה ישראל מאז ה-7 באוקטובר, דחקה מטבע הדברים נושאים רבים שבימי שגרה היו עומדים על סדר יומנו. האתגרים הניצבים בפני המדינה במכלול התחומים הם רבים ומורכבים. בתוך כך, הוחלט שלא לדחות פעם נוספת את הבחירות לרשויות המקומיות ולקיימן במועד (למעט ברשויות המפונות) – ולא בכדי. צעד זה הוא הזדמנות להקדיש מחשבה לחשיבות העצומה של תפקיד הרשות והעומד בראשה ברגעי משבר, בנוסף לניהול שבשגרה: היכולת להעניק את המענים המותאמים לתושבים, לקבל החלטות מושכלות, וחשוב לא פחות – ליצור חזון בר-השגה ולנקוט בצעדים אופרטיביים למימושו.

עם פרוץ המלחמה, למערכות הציבוריות לקח זמן להתארגן, לייצר תכניות פעולה, לתת מענה ולהקצות את המשאבים הנדרשים, בעוד שהרשויות המקומיות היו צריכות לתת מענה מידי ולהתקדם תוך כדי תנועה. ראשי רשויות הצהירו כי גם באין משאבים מובטחים, הם פועלים ויפעלו על מנת לתת את המענה המתבקש לתושבים שלהם. רשויות המתמודדות בעצמן עם אתגרים התגייסו וקלטו אלפי ועשרות אלפי תושבים שפונו מבתיהם מדרום ומצפון כדי להעניק את מלוא השירותים הנדרשים.

כך הפכו המושגים "רשויות מפונות" ו"רשויות קולטות" לשגורים בלקסיקון המלחמה. משרדי הממשלה והפקידים שלהם, טובים ככל שיהיו, לעולם לא יכירו לעומק את צרכי הרשות ותושביה כפי שיטיבו להכירם הרשות והעומד בראשה. מי שרואה מקרוב את האתגרים והבעיות קרוב לפתרונם. המחויבות הברורה והקשר הקרוב של ראש הרשות, שמכיר איך נראה כל רחוב וגן שעשועים, באיזה בית ספר קיים מרחב מוגן ולמה זקוקים התושבים שלו, מציבים אותו בקו הראשון והקרוב ביותר לתושב. יותר מכל חבר כנסת ושר בממשלה.

המשבר הגדול הנוכחי מהווה הזדמנות במספר מישורים. אחד מהם הוא דרך חלוקת משאבי הצמיחה והתקומה, והצורך בהשקעה בפריפריה לטובת יצירת הזדמנויות חברתיות וכלכליות, שנחשפים בכל משבר במלוא עוצמתם. מישור נוסף נוגע לקביעת צעדי מדיניות ברורים שמטרתם האצלת סמכויות לרשויות, הגדלת המשאבים והתקציבים לרשויות והשקעה בעוגני פיתוח כלכליים וחברתיים, לצד מנגנוני פיקוח ובקרה לרשויות שידרשו לכך.

ממשבר למשבר ההכרח הולך ומתחדד: גם בקורונה וגם כעת, ראשי הרשויות הם שעמדו בחזית מול התושבים, שנדרשו לתת מענה מידי ולחשוב על פתרונות יצירתיים; וכן, הם גם הכתובת שספגה לא אחת קיתונות של רותחין. בימים אלה עמדה שוב למבחן מנהיגותם של ראשי רשויות בכל רחבי הארץ. ביניהם הרבה אנשים מעולים עם תחושת שליחות ואחריות, שיודעים לנהל, להוביל ולהנהיג, תוך התמודדות עם בעיות מורכבות.

בשלה העת להאיץ תהליכים ולגבש צעדי מדיניות חדשים, שיעניקו לראשי הרשויות לא רק את האחריות, אלא גם את הכלים שיאפשרו להם להתמודד עם האתגרים שעוד יבואו בצורה מיטבית ולמען התושבים. בבחירות לרשויות המקומיות אנו מצביעים בשני פתקים, שעל אחד מהם מתנוסס שמו של מי שאנו מאמינים שיידע להילחם ולהוביל. דווקא עכשיו, חשוב לצאת ולהצביע. אחוז הצבעה גבוה ידגיש את רמת האמון והציפייה בין ראש הרשות לתושבים, ויחדד את הצורך בשינוי המדיניות המיוחל.

צילום: יוסי זמיר, שתיל סטוק

26.02.2024

אולי יעניין אותך גם

08.03.2024
מניצוצות של הזדמנויות ללהבות של הישגים

החיים של כולנו יהיו טובים יותר אם סביב כל שולחן שבו נופלות הכרעות חשובות תשבנה נשים. הביטו במציאות שאחרי ה-7 באוקטובר ופשוט אל תפריעו לשינוי – הוא כבר מתרחש.

קראו עוד
03.03.2024
מנהלים בחזית החברה האזרחית

דווקא עכשיו, יש צורך קריטי בהכשרה ייעודית למנהלים שיובילו את החברה האזרחית בישראל כך שתוכל להמשיך ולשמש כעוגן של רלוונטיות והתחדשות לנוכח האתגרים החברתיים העכשוויים והעתידיים.

קראו עוד
29.02.2024
פגיעות מיניות: פצצת זמן מתקתקת

בעת האחרונה עולים סיפורים קשים ומטרידים על פגיעות מיניות המתרחשות בקרב מפונים בבתי המלון. מתן כלים להורים לזיהוי אינטראקציות מיניות בלתי מותאמות ולשיח פתוח עם ילדיהם על הנושא, יכול לסייע בשמירה על המוגנות שלהם.

קראו עוד