< בחזרה לבלוג

המשבר החברתי הרסני לחינוך, אפילו יותר מהקורונה

מיכל כהן, מנכ"לית קרן רש"י
פורסם 2.9.2023 ב-N12

אנחנו נמצאים בתקופה שבה המדינה סוערת, והקיטוב חדר לכלל תחומי החיים. אפילו צה"ל הפך לחלק מההתנגשות הפוליטית, כשעצם קיומו כצבא העם מאוים, והשיח הפוליטי המפלג הפך לחלק מהשגרה. זהו שיח זהותי-חברתי המקטלג כל איש ואישה כימין או שמאל. ישנה תחושה, המשותפת לחלק גדול מהאוכלוסייה, שהמדינה הולכת לאיבוד וחומקת לנו מבין האצבעות.

אם עד כה רובנו היה בטוח שהקורונה היא המשבר החברתי החמור ביותר שידענו בשנים האחרונות, עם השפעות מרחיקות לכת של פוסט-טראומה על דור שלם של ילדים, מורים והורים – היום אנו מבינים שהמשבר החברתי-פוליטי הינו בעל משמעות עמוקה אף יותר, ולו השלכות ארוכות-טווח.

באופן טבעי, המשבר והשלכותיו מחלחלים גם למערכת החינוך, שהינה בבואה של החברה הישראלית: הערכים המקודשים לנו כחברה נשברים גם אצל הילדים בבתים וגם בבית הספר. ברמה המערכתית, לעיתים נראה כי (שוב) מערכת החינוך נשארת מאחור.

לצד זה, מערכת החינוך חווה טלטלה קשה וסביר כי השנה הקרובה לא תהיה שנת לימודים רגילה. אנו חווים משבר הוראה אמיתי, שבא לידי ביטוי בחוסר יכולת לגייס צוותי הוראה איכותיים, או השארת צוות ותיק ומקצועי הופכת למשימה קשה מנשוא. מערכת החינוך נמצאת במשבר קולוסאלי. אך הסיפור של מערכת החינוך אינו חדש ואינו בהכרח תוצאה של הזמן האחרון בלבד, אלא קשור בסוגיות רבות שמלוות אותנו שנים ארוכות מדי: ריכוזיות המערכת, קיבעון מחשבתי, שרים מתחלפים, תוכניות משתנות, היעדר תכנון ארוך-טווח ושורה של רפורמות שאף אחת מהן לא בוצעה באופן מלא.

ייתכן וכעת יש הזדמנות פז לטפל בכל אותן סוגיות שנדחקו לשוליים. גם למערכת החינוך תפקיד חשוב כדי לחולל שינוי וביכולתה להביא לריפוי החברה הישראלית.

בטווח הקצר

עלינו להתייחס לפיל שבחדר. בבואנו לפתוח את השנה אסור לנו להתעלם, לטשטש ולהדחיק את מה שהפך לחלק בלתי נפרד מחיינו בחודשים האחרונים. מערכת החינוך באופן טבעי הינה חלק מהאירוע, וכל ניסיון מלאכותי לצנזר את השיח שקורע את החברה הישראלית בתוך כיתות הלימוד, נועד לכישלון וגם אינו נכון מהותית. מנהלי בתי הספר, המורות והמורים, ההורים וכמובן הילדים – בתוך עמם הם חיים: יש בעד ויש נגד, וכל דעה לגיטימית חשוב שתישמע – בצורה מיטיבה, חדה ומכבדת.

למערכת החינוך תפקיד לחשוף את הדעות השונות ולאפשר אותן ולנסות לייצר גשר, הבנה והסכמה במקום להציג שיח דיכוטומי, סטיגמטי, שני מחנות מנוגדים זה לזה. תפקיד צוותי ההוראה הוא להנגיש לתלמידים ולתלמידות את מגוון הדעות, ללמד אותם שהבחירה תמיד בידיים שלהם. זהו כלי מרכזי שהמורים מחויבים להעניק לתלמידיהם והוא רלוונטי לכל תחום בחיים.

בטווח הארוך

יש לטפל בפערים ההולכים ומתעצמים גם בשדה החינוך בין ילדי הפריפריה לבין אלה שבמרכז. הפוטנציאל הקיים בקרב כלל הילדים חד הוא. הילדים במרכז אינם חכמים יותר מאלו בפריפריה, אך יכולת הבחירה וההזדמנויות שלהם מגוונות ורבות בהרבה. מדינת ישראל, שיודעת לפתח טכנולוגיות שהעולם כולו נהנה מהם, ומטפלת בסוגיות מורכבות, מחויבות לתת מענה לעתיד החינוך של ילדי הפריפריה – קבלת כלים ומיומנויות שיסייעו להם להשתלב בתעסוקה איכותית בהמשך הדרך. בנוסף, עלינו לשחרר מהכוח של הממשלה ולהבין כי הידע על העשייה בשטח נמצא אצל ראשי הרשויות, המנהלים והמורים.

בתוך המשבר החברתי החריף ובמציאות הנוכחית, למערכת החינוך יש את היכולת לשנות כיוון, להשקיט, לקדם שיח מכבד של זהויות ותפיסות שונות, ובכך להעניק הזדמנות אמיתית לשינוי. שהרי דמוקרטיה, יהדות ומגילת העצמאות באות לידי ביטוי במעשה החינוכי, בערכיו ובהתכווננות אליו.

צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

03.09.2023

אולי יעניין אותך גם

26.06.2024
השנה שצריכה ללמד אותנו לחשוב מחדש על חינוך

בסיומה של שנת לימודים מורכבת, מטרות מערכת החינוך צריכות להיכתב מחדש: בראשן לא יעמדו הישגים לימודיים, אלא מדדים ערכיים וחברתיים ויצירת כלים להתמודדות עם טראומה ופוסט טראומה.

קראו עוד
09.06.2024
אסור לוותר על הילדים

השינוי המיוחל בגיל הרך לא יוכל להתרחש ללא השקעה משמעותית בתשתיות החברתיות בישראל, הכרוכה בשינויי מדיניות – תקציבים, חקיקה וכוח אדם איכותי לטובת ילדים ומשפחותיהם.

קראו עוד
08.03.2024
מניצוצות של הזדמנויות ללהבות של הישגים

החיים של כולנו יהיו טובים יותר אם סביב כל שולחן שבו נופלות הכרעות חשובות תשבנה נשים. הביטו במציאות שאחרי ה-7 באוקטובר ופשוט אל תפריעו לשינוי – הוא כבר מתרחש.

קראו עוד