הרשות המקומית כמאפשרת מוביליות חברתית

מקום של הזדמנויות

למקום בו אנחנו גרים יש השפעה ישירה על מערכות התמיכה, השירותים ואיכות החיים שלנו בהווה, ולכן גם על העתיד שלנו ושל ילדינו. הבנה זו נתמכת בממצאי המחקר המקיף שהוליד את מפת הידע למוביליות חברתית – מחקר שהראה בין השאר כיצד מאפייני סביבת המגורים מקדמים או חוסמים את סיכויי המוביליות של הפרט.

ניסיון השטח רב השנים של קרן רש"י הוביל אותנו לפיתוח אסטרטגיית עבודה ייחודית, שבבסיסה האמונה בכוחה של הרשות המקומית להנגיש הזדמנויות ולחולל שינוי בחיי התושבים.

האסטרטגיה הרשותית שמה דגש על עבודה עם היישוב ועם המנהיגות המקומית כשותף מרכזי, ומעבירה את המשקל מתכניות התערבות נקודתיות להשקעה ארוכת-טווח בתשתיות חברתיות ובבניית יכולות (Capacity building).

להרחבה קראו:

כפתור להורדת מדריך יישומי

עקרונות זהב

בליבת האסטרטגיה נמצאים שלושה עקרונות יסוד:

היישוב הוא המפתח לשינוי

הובלה של כל מהלך על ידי בעלי תפקיד ברשות

רשויות מקומיות הן פסיפס

דיפרנציאליות והתאמה לצרכים של כל יישוב

מה יישאר כשנצא

חיזוק יכולות הרשות לפעול באופן עצמאי ובר קיימא

אסטרטגיה רשותית בשטח

התפיסה היישובית מיושמת ברבות מן התכניות של קרן רש"י בתחומים שונים:

היישוב במרכז

למרות השקעות גדולות לאורך שנים, ילדים הגדלים ביישובי הפריפריה עדיין אינם מקבלים די הזדמנויות להתקדם ולממש את יכולותיהם ושאיפותיהם. מציאות זו, והבנת תפקידה של הרשות המקומית כגורם מרכזי המשפיע על חיי התושבים, הביאה את קרן רש"י לפתח יוזמה המתמקדת ביישוב כמפתח לקידום מוביליות חברתית.

למרות השקעות גדולות לאורך שנים, ילדים הגדלים ביישובי הפריפריה עדיין אינם מקבלים די הזדמנויות להתק... קראו עוד

STEM אקוסיסטם

בניית אקוסיסטם יישובי חברתי-חינוכי שיכין את הילדים לאתגרי העתיד על ידי פיתוח והטמעת אוריינות מדעית וטכנולוגית ומיומנויות המאה ה-21. המודל מבוסס על מערך של חיבורים וקשרים בין כלל הגורמים הרלוונטיים ביישוב ובסביבתו, כמסגרת לתכנון ויישום אפקטיבי של השקעות מגן הילדים ועד השכלה גבוהה ותעסוקה.

בניית אקוסיסטם יישובי חברתי-חינוכי שיכין את הילדים לאתגרי העתיד על ידי פיתוח והטמעת אוריינות מדעי... קראו עוד

קהילות לומדות בשלטון המקומי

בשנים האחרונות גובר העיסוק בקהילה ככלי מקצועי וכפלטפורמה להתפתחות ולמידה עבור עובדים וארגונים. המודל של קהילות מקצועיות לומדות (CoP – Community of Practice) הוא הבסיס למהלך שמטרתו להביא לחיזוק ההון האנושי ולבניית היכולות המקצועיות של הרשויות המקומיות, שיובילו בסופו של דבר לשיפור השירות והרחבת ההזדמנויות לתושבים.

בשנים האחרונות גובר העיסוק בקהילה ככלי מקצועי וכפלטפורמה להתפתחות ולמידה עבור עובדים וארגונים. המ... קראו עוד

מיזם הינקות

הבטחת התפתחות מיטבית ומענה מקיף לפעוטות בגיל הינקות (לידה-3) ולהוריהם על ידי רצף שירותים יישובי רב-מערכתי בהובלת הרשות המקומית, מתוך תפיסה הרואה בה גורם משמעותי הנושא באחריות כוללת למתן שירותים איכותיים לתושבים.

הבטחת התפתחות מיטבית ומענה מקיף לפעוטות בגיל הינקות (לידה-3) ולהוריהם על ידי רצף שירותים יישובי ר... קראו עוד

מיזם נור

תכנית פיילוט לקידום נערות ונשים צעירות בחברה הערבית במודל של מרכז יישובי המשלב עבודה פרטנית, קבוצתית וקהילתית שתביא לשיפור מעמדן ולהעצמתן מבחינת השכלה, עצמאות כלכלית, מנהיגות ומעורבות חברתית.

תכנית פיילוט לקידום נערות ונשים צעירות בחברה הערבית במודל של מרכז יישובי המשלב עבודה פרטנית, קבוצ... קראו עוד

עיר מקדמת זכויות

אי מיצוי זכויות או שירותים חברתיים הוא תופעה רווחת המעידה על כך שעיגון בחוק של זכויות חברתיות כשלעצמו אינו מספיק, ואינו מבטיח את הנגישות אליהן בפועל. מיזם "עיר מקדמת זכויות" מתמקד בביסוס מודל עבודה ישובי להנגשה פרואקטיבית של זכויות ומנגנונים שיסייעו למיצוין באופן אפקטיבי.

אי מיצוי זכויות או שירותים חברתיים הוא תופעה רווחת המעידה על כך שעיגון בחוק של זכויות חברתיות כשל... קראו עוד

מיזם מַעֲלֶה

מיזם המתמקד בקידום תחום הצעירים ברשויות המקומיות, באמצעות חיזוק יכולותיה של הרשות כך שתוכל לפעול לתכנון ויישום מדיניות המבוססת על הבנת הצרכים המובחנים של תקופת החיים הצעירה, ויוצרת מרחב המאפשר לצעירים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם.

מיזם המתמקד בקידום תחום הצעירים ברשויות המקומיות, באמצעות חיזוק יכולותיה של הרשות כך שתוכל לפעול ... קראו עוד

הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא לעצב אותו

אברהם לינקולן

אולי יעניין אותך גם

בניית יכולות: איך נדע שהצלחנו?

כאשר מדובר באתגר מערכתי כמו מוביליות חברתית-כלכלית, על מנת ליצור אימפקט משמעותי ולהשאיר משהו אחרינו, השקעה ביכולות ותשתיות חברתיות היא כורח המציאות. אבל מהן היכולות הקריטיות לקידום מוביליות ואיך מודדים ומשפרים את הטמעתן?

קראו עוד

להתחיל מהבסיס

הצורך להשקיע בתשתיות חברתיות אולי לא ברור לכל, בניגוד לתשתית פיזית, אך חשיבותן גדולה לא פחות ולא פעם הן אפילו נותנות תשואה גבוהה יותר על ההשקעה.

קראו עוד

מוביליות עכשיו

גם מבלי שיהיו לה סמכות או אחריות פורמלית לכך, הרשות המקומית נמצאת בעמדת מפתח מבחינת ההשפעה על המוביליות החברתית של תושביה, ויש להשקיע בחיזוק היכולות שלה ולתת לה כלים למלא את ייעודה.

קראו עוד